Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

Хрестини — комплекс обрядових дій, спрямованих на прилучення дитини до сім'ї, общини і християнського світу. Розрізнялись декілька варіантів Xрестин — переважно народні, суто релігійні та змішані.

Найбільш поширений на Україні останній варіант: спочатку дитину хрестять у церкві, а потім у родині влаштовують гостину. Це знайшло відбиток, до речі, в усталених висловах: йти на хрестини, йти на хлібосілля, йти на збір.

Переважно релігійний обряд Xрестин зберігався в західних районах України (там вважалось: поки дитина була нехрещеною, мати не могла її годувати). Серед гуцулів, наприклад, було заведено, йдучи до церкви, стелити на поріг петик (верхній одяг), на котрий клали дитину. Після того як мати тричі переступала через дитину, кума брала її на руки і виносила у сіни. Там баба клала під поріг ніж, а кума, переступаючи поріг, подавала ніж через вікно. Після цих магічних обрядів куми несли дитину до церкви на хрещення.

В обряді Xрестин важливу роль відігравали куми, або другі батьки новонародженого (у церковному варіанті — хрещені батьки), яких запрошував батько немовляти. На Середній Наддніпрянщині обирали переважно одну пару кумів із близьких родичів, на Волині — дві-три пари як із близьких, так і з далеких родичів, на Поділлі — до п'яти, з родичів і знайомих, на Наддністрянщині—до десяти пар, так званих нанашок.

Відмова від кумівства вважалася за гріх. Але й відповідальність у кумів була великою: вони справляли для похресника усі хрестильні обряди, пострижини, весілля. У свою чергу батьки похресника несли кумам пироги, а підростаючі похресники щороку провідували своїх других батьків (й бабу-повитуху), несли їм "вечерю".

Після Xрестин у церкві куми й сусіди збиралися до хати новонародженого за святковий стіл. Обов'язковою стравою на гостинах була бабина каша. Закінчувалися Xрестини відвіданням кумів батьками новонародженого, які приносили у дарунок сім хлібів і полотно. У гуцулів Xрестини закінчувалися тим, що хрещені батьки дарували похресникові до весілля коня, корову чи овець. Від цього між кумами і батьками дитини встановлювалися свояцькі стосунки.

 

Хрещення 

Хрещення немовлят зазвичай здійснювалося на восьмий або на сороковий день від їхнього народження. На території сучасної України періоду 18-19 століть немовлят часто хрестили відразу ж, на наступний день. Це обґрунтовувалося тим, що храми не завжди розташовувалися близько до поселень, отже, не завжди можна було туди потрапити у разі, якщо дитина народиться слабкою або з серйозною хворобою. Побоювання швидкої смерті немовляти спонукало батьків хрестити його якомога раніше, щоб воно увійшло до Царства Майбутнього століття. 

Після ж триразового занурення у воду, батюшка віддає немовля на руки хрещеному, який сприймає його від купелі. Власне, тому хресних і називають ВОСПРИЄМНИКАМИ.

 

Подарунок на хрещення 

У хресних крім свого високого призначення других батьків, є і досить невигадливі обов'язки перед немовлям. Існує давня традиція, в якій хрещена мати дарує маленькому чоловічкові ковдрочку, щоб закутати його після занурення у воду, а так само хрещений батько - сорочку і чепчик з стрічками. Є думка, що колір стрічки, блакитний або рожевий, не має значення, але це не так. Ця традиція має своє історичне коріння. За часів Катерини II, існувало дві вищі нагороди: Орден Андрія Першозваного і Орден мучениці Катерини. Перша нагорода призначалася чоловікам, що особливо відзначилися , друга, відповідно, жінкам. До Ордену Катерини кріпилася стрічка з червоним відтінком, а до Ордена Андрія – з блакитним. Кмітливий народ взяв це собі на замітку, і за допомогою кольору стрічок став розрізняти стать новонароджених. Як бачимо значення є, і традиція бере свій початок у вже далекому вісімнадцятому сторіччі. 

Що ж стосується решти, то білосніжна хрестильна сорочка , є символом чистої душі після прийняття Таїнства, а ковдрочку носить суто практичний характер: щоб маля не замерзло. Хрещений батько у свою чергу, має право дарувати подарунки такі, які йому самому заманеться. Але, не дивлячись на таку собі свободу вибору, на ньому лежить обов'язок придбати натільний хрестик малюкові і оплатити витрати, витрачені на сам обряд хрещення. У цьому Таїнстві, крім входження малюка якого хрестять, в нове життя, хрещений батько і хрещена мати вступають в духовну спорідненість, і, отже, беруть на себе відповідальність за духовне виховання хрещеника. Тут, дуже навіть до речі, з боку ВОСПРИЄМНИКІВ, було б подарувати немовляті дитячу Біблію, в майбутнє повчання.

 

 Перший зуб немовляти 

Існує так само дуже давня традиція дарувати подарунок на перший зубок. Зазвичай, таким подарунком є срібна ложечка. Чому ж ложечка? Все дуже просто. Якщо є зубки, то ними треба щось жувати. А от коли малюкові, замість всяких сосок, знадобиться «знаряддя праці», тоді й знадобиться  цей пам'ятний подарунок, який ще не раз викличе усмішку і змусить пригадати радісну подію. Парадокс, але подарунок зазвичай дарується тими, хто першим помітив цей сюрприз. Як правило, цією людиною буває й сама турботлива, трепетна і терпляча - мати. Але, якщо серце до ложечці не лежить, не біда, адже завжди є можливість придбати, будь-якої інший подарунок. Приміром, іграшку, картину або сувенір, тому що залишиться на довгий час, а не піде у небуття, як продукти або різного роду дорогі напої. 

Не менш давньою традицією є, дарування так званої, мірної ікони (мерной иконы). Мірна ікона іменується так, в силу того, що пишеться на зріст немовляти, як би міряючи його. Зазвичай такі ікони, із зображенням небесного покровителя ставлять прямо біля ліжечка дитини, щоб малюк з самого дитинства спілкувався зі своїм захисником, заступником і наставником. 

І так, Таїнство здійснилося. Що ж далі? Невже все на цьому закінчилося? Звичайно ж, ні! Не дивлячись на те, що життя пішло своєю чергою, зі своїм невгамовним ритмом, суєтою і різного роду турботами, хрещені батьки завжди повинні пам'ятати про свої обов'язки перед хресником, не забувати відвідувати його, поздоровляти з іменинами та Днем Ангела. Але найголовніше, як вже було сказано, це духовне виховання дитини. Воно полягає не тільки в «перевезенні» хресника з дому до храму, що звичайно теж має бути. Хрещені батьки повинні жити духом свого хресника, знати всі його захоплення, проблеми, страхи, для того щоб знайти підхід до його душі.

 

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 133 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист