Коріння міста
Все, що відбувалось на нашій землі, – нашаісторія. Хтось намагається відмовитись, наприклад, від козацького чи імперського періоду, за різницю поглядів на минуле - часто криється вибірковість, обмеженість.
Літочислення Дніпропетровська викликає жваві суперечки. Дослідження проблеми можна умовно поділити на три великі групи: дослідження місцевої історії, розвідки з минулого нашого регіону, які стосуються історії козацьких поселень та праці з різних аспектів історії України.
Громадськість нашого міста вже давно непокоїть проблема неправдивого визначення віку нашого міста. Від кінця XVIII століття вважалося, що м. Катеринослав було засновано на порожньому місці. Проте, такий підхід виключає з історії міста тривалий козацький етап. В голови мешканцям продовжує вкладатися теза про виняткову роль Росії в заселенні та освоєнні Півдня України.
У такий спосіб людей позбавляють історичної пам’яті. Об’єктивно є всі підстави розпочинати літочислення міста від 1650 року – першої писемної згадки про Новий Кодак. Це козацьке місто було важливим воєнним, економічним та адміністративним центром Вольностей Війська Запорозького. Новий Кодак був центром Кодацької паланки (її площа – понад 12 тис. кв. км.) і вже у середині 1750-х років налічував понад п’ять тисяч мешканців. Саме на його базі і розбудовувався Катеринослав, про що засвідчують навіть російські офіційні документи кінця XVIII століття. Подібні розбіжності із визначенням часу заснування міста нині постало приблизно перед 60 містами України, з якими в рамках проекту, вже розпочато співпрацю.
Коріння інших міст.
60 схожих історій
Історії Старої Самарі,
Старого Кодаку,Богородицької фортеці
Історія Катеринослава
19 серпня 2011 року відбувся V Фестиваль «Козацький спас на Кодаку». Свято проводилось у рамках проекту
«Єдність у різномаїтті» МГО «Інститут Україніки» за підтримки міського голови
Івана Куліченка.
19 серпня 2010 року біля пам’ятного знаку «Кодацької паланки», на вулиці Набережна Заводська м. Дніпропетровська відбулося святкування «Яблуневого Спасу».
Організатором свята виступили Міжнародна громадська
організація «Інститут Україніки» при підтримці Благодійного фонду О.Лазька. У
святкуванні прийняли участь ВГО «Всеукраїнська федерація «Спас», Дніпропетровське
реєстрове козацтво, Єкатеринославське козацтво, Козацька паланка Війська
Запорізького низового, РОО "Білоруси придніпров'я" та місцеві жителі.
19 серпня 2009 року відбулося святкування «Яблучного спаса» та третьої річниці установки пам’ятного знаку «Місто Новий Кодак».
19 серпня 2008 року у Дніпропетровську біля пам’ятного знаку «Місто Новий Кодак» відбувся святковий вечір « Козацьке місто на Дніпрі», присвячений річниці відкриття цього пам’ятного знаку.
Більше статей...
- Видання журналу «Хроніка 2000» «Дніпропетровськ: виміри історичної долі» ( випуск №74)
- Прес-конференція на тему «Визначення дати заснування міста»
- Круглий стіл на тему «Визначення дати заснування міста»
- Прес-конференція: «Визначення дати заснуання м. Дніпропетровськ» та презентація книги «Палімпсест»
- Семінар «Вік міст – з чого починається»