Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

Леві Іцхак Шнеєрсон
(1878—1944)

Не стій на крові ближнього твого. Ця біблейська заповідь забороняє людині залишати ближнього свого в небезпечній ситуації, зобов'язав захищати переслідуваного. Наприклад, у древніх євреїв було заборонено видавати господареві збіглого раба. Що ж до вічності цієї ситуації, то, чи завжди нам і сьогодні вистачає мужності і честі слідувати за цими простими словами?

Головний раввин Катеринославу - Дніпропетровська з 1909 по 1939. Праправнук по батьківській лінії третього любавичеського ребе Менахем-Мендла (Цемах Цедека) і батько сьомого любавичеського ребе Менахем-Менделя Шнеєрсона.

Він народився в 1878 р. містечку Подобрянка, що під Гомелем в сім'ї раввина Боруха-Шнеура і був праправнуком  знаменитого раввина Цемах Цедека що прославився своєю ученістю, прагненням до мирного рішення будь-яких конфліктів і успішною суспільною діяльністю.

Взагалі активна соціальна позиція була однією з найважливіших сторін діяльності всього роду Шнеєрсонов. Дід раби Цемах Цедека, засновник хасидського любавичеського руху Хабад, раби Шнеур Залман, могила якого знаходиться у Гадячі Полтавської області до цих пір є місцем паломництва людей зі всього світу, був активним прибічником боротьби з навалою армії Наполеона I. Ще один з Шнеєрсонов раби Дов Бер з Любавічей добиваючись поліпшення економічного стану бідняків, немало зробив для успішного створення на початку ХIХ століття єврейських сільськогосподарських колоній на землях нашого краю.

Тому відповідно до родинної традиції, ставши духовним раввином Катеринославу в 1907 р., у важкий час суспільної депресії і реакційних гонінь, реб Леві Іцхак Шнеєрсон головною своєю справою вважав допомогу бідним і пригноблюваним, поліпшення системи освіти для виховання дітей у дусі відданості Святому Писанню.

Почесний громадянин ще в часи Російської імперії, він обирався на різні суспільні посади і в дні надій 1917 р. і в дні братовбивчої громадянської війни. Людина виняткової миролюбності він ставав безкомпромісним бійцем, якщо йшлося про посягання на справедливість. Таким він залишався і в роки репресій 30-х років. Не багато до цих пір сказане про те жахливе положення, в якому опинялися сім'ї жертв сталінського терору, навіть якщо вони залишалися на волі. З арештом чоловіка сім'я нерідко позбавлялася єдиного годувальника. На роботу дружин «ворогів народу» прагнули не приймати, їх самих і їх дітей сторонилися рідні і близькі. Хто робив це щиро, а хто, побоюючись за себе і свою сім'ю.

Родина в'язнів буквально голодувала, потребувала одягу, і втіхи. І тоді реб Леві Іцхак організував в нашому місті нелегальний збір засобів для страждальників. Особисто ходив в ці сім'ї і посилав інших. Він був не один. Люди любили його і вірили йому. Не побоюючись наслідків, він, як завжди, захищав права віруючих і просто Людину.

У 1939 р. за помилковим звинуваченням його і ще трьох релігійних активістів, теж немолодих людей, Москалика, Рогаліна і Перкаса засудили і вислали до Казахстану. У заслання з хворим раввином, якому минув шостий десяток, на далеку глуху залізничну станцію з дивною для наших місць назвою Чилі, добровільно поїхала його дружина ребецн Ханна Меєровна з будинку раввина м. Миколаєва. М. Ш. Яновського. Не було чорнил і паперу, а засланий раввин тепер як ніколи раніше відчував потребу переосмислити багато що, передати свої знання людям. І тоді ребецн Ханна придумала, як робити чорнило з місцевих трав. Останні статті і дослідження праведника були написані саме ними на полях книг. Записи ці довго подорожували, а через роки їх нелегально переправили за кордон, аби зберегти для нащадків.

Невелика група евакуйованих, що виявилися волею військового лихолітья в Казахстані, знехтувавши погрози репресій за спілкування із засланцем, допомагала сім'ї Шнеєрсонов усім, чим могла. Я чув розповіді про це від сім'ї полковника Хаїма Спектора, однокласника мого батька, учасника війни, в правдивості яких сумніватися неможливо.

Наші євреї допомогли всіма правдами і неправдами переїхати раввинові і ребецн із забутого казахського аулу до Алма-Ати, де хворому можливо було отримати хоч якусь медичну допомогу. Люди сперечалися за право надати дах сім'ї раввина, хоча самі жили в дуже обмежених умовах.

Серед цих добровільних помічників були євреї з Дніпропетровська, Ленінграда та інших місць. Але головне, їх всіх об'єднувало те, що вони були гідними людьми, відданими заповіді «полюби ближнього».

Ізоляція, заборони, приниження прискорили кінець життю раввина. У 5704 р. від створення світу 20 Авва по іудейському літочисленню після важкої і тривалої хвороби душу нашого праведника раввина Л. І. Шнеєрсона піднялася в райські чертоги. Єврейська община в Алма-Аті допомогла поховати померлого по єврейському обряду. Вони ж доглядають його могилу і до цього дня.

На суспільному фарбренгене, що відбувся після молитви Шахаріт в суботу цього року вдень, в Дніпропетровській хоральній синагозі «Золота Роза» було організовано традиційне скромне гуляння скорботних. Сотні прихожан, що взяли участь в настільки благочестивій справі слухали добрі і мудрі слова раввина Шмуеля Камінецького, меламеда Моше Фурлендера та інших про Великого Праведника.

Наукові праці реб Леві-Іцхака Шнеєрсона написані саморобним чорнилом в засланні залишаються, на жаль, неопублікованими. Віриться, що їх видадуть в нашому місті на мові оригінала і на українській - державній мові народу серед якого пройшла велика і напевно, найщасливіша частина життя реб Леві-Іцхака Шнеєрсона, землю якого він так любив і яку покинув лише в результаті насильства.

На вулиці Барикадній, зберігся будинок №13, де жив і з якого відвезли у в'язницю нашого раввина. Було б доречно повісити на цьому будинку меморіальну дошку, відкрити там кімнату-музей, перейменувати вулицю, назвавши її не на честь кровопролиття, а ім'ям реб Л.-І. Шнеєрсона, який активно брав участь в суспільному житті міста аж до самого арешту. Його ім'я знає весь світ. Вони з дружиною виховали трьох чудових дітей. Молодший син – Довбер, піддавався гонінням за участь в боротьбі за демократичні цінності громадян в 20- років в нашому місті і був страчений фашистами в окупованому Дніпропетровську. Двоє інших вимушені були після революції емігрувати за кордон. Один з них Менахем-Мендел Шнеєрсон, відомий більше як Любавічеський ребе, видатний інженер, винахідник, був більше 40 років духовним лідером світового єврейства, рухи Хабад Любавіч, його ім'ям названа вулиці не лише в Ізраїлі, але і в далекому Відні. Пам'ять його за видатний вклад в народну просвіту і освіту, увічнена в США, де він прожив багато років. Його брат – Арьє-Лейб, у молодому віці раптово помер в Англії. За вклад в боротьбу єврейського народу за незалежність, в справу створення держави Ізраїль, прах його був урочисто похоронений на Святій Землі.

Ми можемо гордитися цими чудовими людьми і тим, що перші уроки мужності і справедливості вони отримали в нашому місті. Адже торжество саме цих ідей увінчалося актом незалежності України по дорогах якої вони робили перші в своєму житті кроки, де чули старовинні наспіви колискових пісень українських євреїв від своєї матері ребецн Ханни, навчилися у свого батька - реб Леві-Іцхака Шнеєрсона тому, що гідність народу коштує того, аби за нього боротися до останнього дихання, не зрадивши своєї совісті, якщо знадобиться  навіть ціною власного життя.

А. Шміст, директор українсько-єврейського освітнього центру «Кохання і допомога»

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 130 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист