Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

ПЕРШИЙ ЗА ПРАВОМ
Про першого начальника Головного штабу РВСП
генерала-полковника артилерії
Михайла Олександровича Никольського

Науково-технічна революція у військовій справі в післявоєнний період привела до створення ракетно-ядерної зброї, атомних підводних човнів, радіо¬електронної техніки, автоматизованих засобів управління. Це, у свою чергу, зробило істотний вплив і на будівництво Озброєних Сил. Змінюється армія, з'являються війська нового роду, а потім і види Озброєних Сил. Висуваються люди неабиякі, вкладаючі в нову справу всі свої життєві сили, знання і досвід. Творцями Ракетних військ стратегічного призначення, які почали їх будівництво і які підготували їх офіційне оформлення в кінці 1959 року, були генерал-полковник артилерії (згодом головний маршал артилерії) М. І. Недєлін і генерал-майор артилерії (згодом генерал-полковник артилерії) М. О. Никольський. У них фактично однакові біографії, однаково віддана служба Батьківщині. Обоє — кадрові офіцери-артилеристи з великим життєвим досвідом і практикою управління величезними масами артилерії в мирний час і на фронтах. Шкода лише, що про таких людей, як М. О. Никольський, мало написано в нашій літературі: спочатку їх дуже «секретили», а потім йшли роки, мінялися головнокомандуючі, а з ними приходили нові керівники. Так було в 1960 і 1962 роках.

Михайло Олександрович Никольський народився 13 листопада 1901 року в селі Николо-Ям Кимрського району Тверської губернії у великій працьовитій родині сільського священнослужителя. У 1909—1920 роках здобув гарну на ті часи загальну освіту в духовному училищі і семінарії, а також в реальному училищі і почав працювати вчителем. Проте незабаром відмовився від відстрочення, що надавалося по роботі, і вступив в червні 1920 року в ряди Червоної Армії. Із запасного полку його, як підготовленого червоноармійця, відразу ж направили в один з кращих учбових закладів того часу — в Другу Московську артилерійську школу, що перейшла на повноцінну підготовку командирів-артилеристів з терміном навчання 3 роки і 4 місяці.

Успішно закінчивши у вересні 1923 року артилерійську школу, молодий командир послідовно проходить всі командні і штабні рівні, спочатку (1923-1931 рр.) в 17-му артилерійському полку 17-ої Новгородської стрілецької дивізії, а потім в 84-му артилерійському полку 84-ої Тульської стрілецької дивізії (1931 — 1940 рр.). Був спочатку начальником зв'язку, потім начальником розвідки дивізіону, командував батареєю і дивізіоном, керував артилерією стрілецького полку, був начальником полкової школи, начальником штабу артилерійського полку, начальником штабу артилерії 163-ої стрілецької дивізії.

На цій посаді М. О. Никольський бере участь в радянсько-фінляндській війні 1939—1940 років на ухтинскому і ребольскому напрямах фронту. Суворі уроки витягнуто з тих перемог і поразок, але в той же час придбаний такий необхідний досвід керівництва бойовими діями артилерії дивізії в умовах Крайнього бездоріжжя Півночі, суворої і снігової зими. Аналізуються прорахунки і недопрацювання, упущення в підготовці військ. Як це пізніше згодилося!

У всіх атестаціях 1925—1940 років наголошується хороша артилерійська підготовка М. О. Никольського, пізнання ним штабної роботи енергія і рішучість, робляться виводи про необхідність просування по службі. Вже тоді було видно прекрасного командира-єдиноначальника, всесторонньо підготовленого, хорошого вчителя і вихователя особового складу. У сина зберігається іменний срібний портсигар, який подарували Михайлу Олександровичу червоноармійці змінного складу дивізіону за турботу про побутовий устрій людей. У 1938 році йому вручається знак «За відмінну артилерійську службу», а за високі показники в кінній підготовці командувач військами МВО С. М. Будьонний нагородив командирським сідлом. Але відмітно, що рекомендації просування по службі стали виконуватися лише після вступу його в члени ВКП(б) в1940 році.

У березні 1941 року Михайло Олександрович призначається командиром 704-го артилерійського полку 198-ої мотострілкової дивізії Ленінградського військового округу. З ним він і вступив в битви Великої Вітчизняної війни, яку пройшов від початку і до переможного кінця, знаходячись весь час в діючій армії. І особливо пам'ятна віха суворих перших місяців війни — Невський п'ятачок, там М. О. Никольський був начальником штабу артилерії Невської оперативної групи. В ніч на 20 вересня 1941 року частини Ленінградського фронту форсували Неву в районі Невської Дубровки з метою прорвати блокаду Ленінграда, захопили плацдарм і утримували його, відображаючи запеклі атаки противника. З тих пір Невська Дубровка стала одним з символів непохитної мужності і стійкості ленінградців.

З листопада 1941 року М. О. Никольський — начальник артилерії 44-ої стрілецької дивізії, у складі 4-ої окремої армії бере участь в наступальній операції Ленінградського фронту, що мала на меті розгромити тіхвінське угрупування німецько-фашистських військ, відновити залізничне сполучення на ділянці Тіхвін — Волхов у зв'язку з важким положенням міста, Війська у важких умовах виконали бойове завдання, відкинули німців на 120 км. і забезпечили залізничний рух до Ладоги. Контрнаступ під Тіхвіном — одна з перших крупних наступальних операцій у Великій Вітчизняній війні. Повною мірою використовував Михайло Олександрович той перший бойовий досвід 1939— 1940 років. Умови бойових дій були по суті ті ж.

У бойовій характеристиці наголошується: «...уміло поєднуючи вогонь артилерії дивізії з просуванням стрілецьких частин, безперервно супроводжуючи їх при бої в глибині оборони, особисто сам управляв вогнем артилерії». За відмінності в боях по звільненню Тіхвіна М. О. Никольський нагороджується орденом Червоного Прапора, а потім висувається на посаду заступника командувача артилерією 52-ої армії фронту Волховського.

Але посада заступника була не до душі полковникові М. О. Никольському, він просить перекласти його на самостійну роботу. У величезному послужному списку генерала запис «заступник» зустрінеться лише одного дня, і це викликає глибоку пошану — людина не шукала легкої служби. У липні 1943 року він назначається командувачем артилерією 73-го стрілецького корпусу тієї ж 52-ої армії, яка перекидається на південь і входить до складу Воронежського фронту, бере участь в звільненні Лівобережної України, її міст: Ахтирка, Миргород, Золотоноша, а потім форсує Дніпро.

У бойовій характеристиці особливо відмічається:- «...відмінно впорався з організацією артилерійського наступу..., особливе геройство проявив при боротьбі з танками противника». За бойові відзнаки на Дніпрі і при звільненні м. Черкаси М. О. Никольський нагороджується другим орденом Червоного Прапора.

Висока військова майстерність М. О. Никольського наголошується і в ході Умансько-Ботошанської операції, в результаті якої наші війська вийшли 26 березня 1944 року на державний кордон з Румунією і перенесли бойові дії на її територію. М. О. Никольський відмічений орденом Кутузова 2-ої міри.

У серпні 1944 року він бере участь в Ясско-Кишинівській операції — одній з видатних по своєму стратегічному і військово-політичному значенню операцій 2-го і 3-го Українських фронтів. М. О. Никольський, наголошується в нагородному аркуші: «...уміло організував взаємодію з піхотою і чітке управління артилерійськими частинами і з'єднаннями в ході операції». Високо оцінили військову працю М. О. Никольського командувач фронтом Р. Я. Маліновський і командир корпусу П. Ф. Батицький. Йому надається звання генерал-майор артилерії, він нагороджується орденом Вітчизняної війни 1-ої міри.

У січні-лютому 1945 року М. О. Никольський бере участь в Сандомірсько-Силезьській і Нижнє-Силезьській операціях 1-го Українського фронту, війська якого виходять до річок Одер і Нейсе і захоплюють плацдарми. Організаторський талант Михайла Олександровича знов знайшов визнання, і в березні 1945 року він призначається командуючим артилерією 3-ої гвардійської танкової армії.

Величезні заслуги 3-ої гвардійської танкової армії генерала П. С. Рибалко і його артилеристів, очолюваних М. О. Никольським, в Берлінській операції. Протягом 17 діб безперервних запеклих боїв вона завершила прорив нейсенського оборонного рубежу, блискуче здійснила обхідний маневр до Берліна, брала участь в оточенні берлінського угрупування і штурмі міста. У битву тоді були введені величезні маси артилерії, авіації, танків. Так, в 3-ій танковій армії на початок операції було 725 знарядь і 48 установок реактивної артилерії. Михайло Олександрович пізніше жартував, кажучи, що в 3-ій гвардійській танковій було більше знарядь, ніж танків — 725 і 632.

Ще більше посилення армія отримала перед форсуванням каналу Тельтов в передмісті Берліна: фронт додатково підпорядкував артилерійський корпус прориву, зенітну арт. дивізію, три гвардійські мінометні бригади реактивної артилерії. Командувач артилерією армії М. О. Никольський уміло розпорядився цією грізною силою, були створені потужні корпусні артилерійські групи, армійська група контрбатарейної боротьби, танкові бригади отримали знаряддя супроводу. На 4,5-кілометровій ділянці прориву армії було зосереджено 2930 знарядь і мінометів, тобто близько 650 знарядь на кілометр фронту. Такої небувалої великої маси артилерії на ділянці прориву ще не зосереджувалося. Сотні тонн металу обрушилися на оборону противника протягом 55 хвилин. Танки форсували канал і почали штурм Берліна. За бойові відзнаки, уміле керівництво військами М. О. Никольський нагороджується орденом Кутузова 1-ого ступеня, наголошується в наказах Верховного Головнокомандуючого: «...в боях відрізнилися танкісти генерала Рибалко, артилеристи генерала Никольського».

Практично без відпочинку армія проводить перегрупування і буквально з маршу починає стрімкий наступ на Прагу. Глибина операції — 240 км., середньодобовий темп величезний і досягав часом 85 км. І з цим завданням блискуче впоралися танкісти і артилеристи армії. Там, в Празі, М. О. Никольський і зустрів День Перемоги. У цій армії він служив потім до травня 1947 року.

У період з травня 1947 року по жовтень 1949 року Михайло Олександрович — командувач артилерією Першої окремої Червонопрапорної армії на Далекому Сході, потім більше двох років — радник по артилерії в Народно-визвольній армії Китаю. У 1950 році М. О. Никольському дають відмінну характеристику з виводами про призначення на посаду командувача артилерією округу головнокомандуючий військами Далекого Сходу Р. Я. Маліновський і командувач артилерією Радянської Армії Н. Н. Воронов.

Свій величезний практичний досвід М. О. Никольський збагачує на Вищих академічних курсах при Військовій академії Генерального штабу в 1951 —1952 роках. Начальник академії В. В. Курасов в своєму відгуці відзначає блискучі успіхи в учбовій роботі: «...загальна оцінка по всіх предметах — «відмінно», твердо засвоєні основи військової стратегії». І знов — рекомендації про призначення командувачем артилерією округу... або на керівну роботу в Штабі артилерії Радянської Армії. У життя проводиться інше — М. О. Никольський в жовтні 1952 року призначається заступником начальника Штабу артилерії по вивченню питань бойового застосування артилерії.

В цей час гостро стояло питання про керівництво частинами і з'єднаннями, які отримували на озброєння ракетну техніку. У Штабі артилерії був 8-й відділ, введений в штат навесні 1952 року спеціально для цього, але він за своїм устроєм, природно, не відповідав вимогам часу. У складі артилерії вже були чотири бригади особливого призначення, невідомій підлеглості ГЦП генерала В. І. Вознюка і багато іншого; «в заділі» були ракети більшої дальності. Потрібні були нові організаційні рамки, що дозволяють дати зелене світло чомусь новому. Тому в квітні 1953 року створюється по окремому штату апарат Управління заступника командувача артилерією (УЗКА) Радянської Армії, в який увійшли штаб УЗКА і технічні відділи. Начальником штабу УЗКА призначається генерал М. О. Никольський, за основу формування штабу був узятий особовий склад 8-го відділу.

І саме Управління і штаб по назві були закритими. Так, в штаті штабу належало мати оперативну частину і стройову частину, хоча це були оперативний відділ і відділ бойової підготовки ракетних частин. При призначенні офіцери дивувалися, але розуміючи необхідність режиму секретності, мирилися. Складніше було при вирішенні питань в головних і центральних управліннях Міністерства оборони, де насилу розуміли, що це таке. Режим був суворий, навіть доповіді в ЦК писалися від руки, слово ракета не згадувалося (було — виріб 8А11, 8ЖЗ 8, 8К51 і т. д.).

Штабу і його начальникові довелося вирішувати в цих непростих умовах величезне коло невідкладних справ. Продовжувалося формування бригад, одночасно вони перекладалися на нові штати. І в цю справу М. О. Никольський вніс своє: у штати бригад вводилися заступники командира — дублери, готові командири для подальших формувань. Розгорталося технічне училище Камишинське, Ростовське вище інженерне училище, школа молодших фахівців, курси перепідготовки офіцерів. Вирішувалися невідкладні завдання по створенню учбово-матеріальної бази, терміново розроблялися програми бойової підготовки, нормативи, Програма інспекторського огляду бригад. Вчилися всі, приходив на заняття і сам начальник штабу, був встановлений діловий контакт штабу з головними відділами (по ракетах, наземному устаткуванні і т. д.). З властивою йому енергією начальник штабу вникав у всі справи: прогляне програму, починає читати варіант основ бойового вживання бригад, що розробляються, потім переходить до плану учення. І так щодня, не було ділення на великі і малі справи; з генералом погоджували призначення, він допомагав виїжджаючим, добивався повного забезпечення бригад і допомагав командирові бригади полковникові М. Г. Григор’єву у виділенні грошей на будівництво висотної будівлі в Очеретині (не житлового, а для занять з ракетою). Один із заступників командира бригади згадує до цих пір, як був здивований, побачивши на полустанку машину, що його зустрічала. На питання: «Як Ви дізналися про мій приїзд?» — водій відповів: «Дзвонив генерал Никольський».

Розробки штабу перевірялися на ученнях. Перше дослідне учення було проведене взимку 1954 року з бригадою, дислокованою в с. Медвідь Новгородської області (командир В. Н. Іванов) по темі: «Бригада у фронтовій наступальній операції». Важке було перше вчення, але воно допомогло в повному об'ємі виявити серйозні недоліки наземного устаткування, побачити, як воно складно в експлуатації у військових умовах, як важко виводити його на польові позиції. Наступне вчення проводилося влітку на ГЦП. Генерал М. О. Никольський ставить питання про необхідність проведення серйозних військових випробувань наземного устаткування. І багатокілометровий пробіг по дорогах Новгородської області був проведений, він багато що дав для командирів і промисловості. Так накопичувався матеріал, необхідний завжди при розробках в штабах.

А життя тим часом висувало все нові і нові проблеми. Вже в 1953—1954 роках стали помітні стримуючі нову справу організаційні рамки артилерії. Треба було шукати інші дороги розвитку, тим більше на виході була ракета Р-5, яка, як бачилося тоді, могла стати першою в арсеналі стратегічних ядерних сил. Були розроблені пропозиції, і в наступному — 1955 році органи управління знаходять самостійність: затверджена посада заступника міністра оборони по спеціальному озброєнню і реактивній техніці (М. І. Недєлін); на базі штабу УЗКА створюється Штаб реактивних частин і окремо апарат Начальника реактивного озброєння (НРО). І хоча Штаб отримав незначне посилення, але оперативний відділ і відділ бойової підготовки сталі соліднішими. З 1955 року Михайло Олександрович Никольський — начальник Штабу реактивних частин.

Першим серйозним випробуванням для Штабу і, природно, для НРО, була постановка дивізіонів, оснащених ракетами Р-5М, в задану бойову готовність, фактично на бойове чергування в 1955—1956 роках. Все тоді робилося вперше: вибір позицій в районах, вказаних Генеральним штабом, узгодження з органами влади, організація зв'язку. Вирішувати треба було сотні питань: що будувати і як, порядок розміщення устаткування, чергові зміни, які потрібні укриття для ракет, палива, головних частин, порядок маскування. І тут же — яка готовність, вихідне положення, діловий контакт з округами, які теж виділяли саперні підрозділи. Багато що треба було робити, катастрофічно не вистачало людей з Штабу і НРО. До того ж дивізіони (перші!) розміщувалися на Заході, Півдні і Далекому Сході в районі Гвардійську, Сваляви, Перевальному і Манзовці. Штаб працює з величезною напругою, здається, начальник Штабу і не виїжджає додому відпочити.

Безпосередньо на місцях відпрацьовуються нові штати, виробляються основи бойового чергування, вводиться поняття бойової готовності (тоді - постійна, друга, перша). Начальник Штабу з групою офіцерів відпрацьовує тимчасові нормативи підготовки ракети до пуску на технічній і стартовій позиціях в частині І. А. Куракова в Перевальному. Все вивіряється по хвилинах, ведеться суворий хронометраж. Так працював М. О. Никольський — обачливо, енергійно, економлячи кожну хвилину свого і підлеглих часу. Воістину він був прекрасним організатором. Він не любив нарад, завдання ставив начальникам відділів, там вироблялися варіанти. М.О.Никольський приймав рішення, а потім вони суворо вводилися в життя. Він ніколи не обривав, вислуховував, довіряв підпорядкованим, відносився до них шанобливо. Не було випадків приниження гідності і честі офіцера, за що так цінували всі свого начальника. Авторитет його був дуже високий, підлеглі соромилися отримати навіть щонайменше зауваження за упущення або недогляд.

29 вересня 1956 року М. О. Никольському привласнюється звання генерал-лейтенант артилерії. І знову йому дається відмінна характеристика. Працював він тоді легко, швидко, всі бачили в ньому виключно добросовісного, чесного і невтомного трудівника. Допомагало і те, що Штабу і йому довіряв М. І. Недєлін, його цінував Р. Я. Маліновський, тоді міністр оборони СРСР, знаючий Никольського ще по Яссько-Кишинівській операції, перед якою він дуже добре провів заняття по організації прориву підготовленої оборони противника. Тому, навіть дуже складні питання Штабу удавалося вирішувати оперативно.

Повсякденна робота з частинами також лежала на начальнику Штабу, оскільки М. І. Недєлін, зосередившись па розробці ракет і спец. зброї, місяцями знаходився на полігонах. М.О.Никольський допомагав командирам, але і суворо запитував. Завжди розроблявся план контролю і допомоги, на інспекторські перевірки часто виїжджав сам, проводив при цьому повчальні розбори. Їхати з ним в поїзді або машині було завжди цікаво як з чудовим співбесідником, любив він жарти і до місця наводив приклади з військової історії або літератури. До того ж він володів чудовим голосом і любив співати старовинні російські пісні. І дорога, наприклад, від Капустіна Яру до Очеретина, тому здавалася короткою. Особливо бурхливо наростав об'єм роботи в 1958-1959 роках. Готувалися райони для постановки на бойове чергування МКР і успішно проходивших випробувань Р-12. Формувалися і приймалися із складу Сухопутних військ з'єднання і частини, потім вони виводилися в пункти постійної дислокації і місця бойового призначення. Організаційне ядро майбутніх дивізій склали тоді артилерійські бригади 10-ої артилерійської дивізії прориву РВГК (Н. Р. Агєєва), а пізніше — 6-ій гарматній дивізії.

Штаб і його начальник працювали тоді з величезним перевантаженням, лише в 1959 році М. О. Никольському удалося збільшити склад Штабу — в штат вводиться організаційний відділ. А всі попередні роки в Штабі або, як говорили, - військовій частині 25516 було всього 28 офіцерів. Багато хто з них вів самостійні ділянки роботи (потім вони стали відділами або службами). Так, наприклад, всі учбові заклади по підготовці ракетників (а це академія, середні і вищі училища) з 1952 року вів один офіцер — Н.І.Камушкин, усе ртб - В І. Фаготов, астрономо-геодезична служба була представлена в одній особі - В. Г. Дмітрієвським і так далі і всіх М. О. Никольський приймав, вислуховував, швидко вирішував питання, бо був завжди в курсі справ, знав все в деталях. У нього була відмінна пам'ять, а головне - ні від яких справ він не стояв збоку, його цікавило все.

Складне положення склалося в 1959 році. У той час ще не було єдиного погляду, на подальший розвиток Ракетних військ.

Паралельно в 1958 і 1959 роках починають формуватися ракетні (по термінології того року — інженерні) полиці у складі Далекої авіації; у 1959 році їх було вже 18. У Міністерстві оборони з'явилися прибічники американської дороги розвитку стратегічних ядерних сил — у складі ВПС. У Штабі реактивних частин вироблялася інша дорога — дорога самостійного розвитку. Величезна заслуга М. О. Никольського полягає в тому, що він, будучи переконаним прибічником цієї дороги, зумів переконати спочатку М. І. Недєліна, а потім і начальника Генерального штабу В.Д.Соколовського. Так, в усякому разі, було відомо в Штабі реактивних частин. Для доказу наводився з історії досвід 1941 — 1943 років, коли польова реактивна артилерія і Далека авіація свій розвиток отримали саме як самостійні роду війська. Так, поступово було підготовлено вирішення про створення нового вигляду Озброєних Сил - Ракетних військ стратегічного призначення. І воно відбулося: спочатку як вирішення ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР, а 31 грудня 1959 року оголошено наказом міністра оборони.

Організаційний талант, висока працездатність, знання справи і людей, досвід будівництва Ракетних військ 1953—1959 роках дуже допомогли в перших два найбільш важких роки роботи Головного штабу, начальником якого тепер став М.О.Никольський. Дуже швидко укомплектовуються управління і служби, робота буквально кипить, не уриваючись частенько і у вихідні дні. Об'єм організаційної роботи Головного штабу тих років приголомшує до цих пір.

У 1960 році одночасно формувалися більше ста з'єднань і частин (окрім частин забезпечення і обслуговування). Приймалися військові городки, десятки тисяч військовослужбовців з інших видів Озброєних Сил. Головний штаб уміло скористався таким, що проводиться тоді скороченням армії на 1 млн. 200 тис. чол., добився передачі нам не лише житлових городків, але і цілісних військових з'єднань: трьох артилерійських дивізій, два танкових, три авіаційних, декількох десятків окремих бригад і полків різних пологів військ як організаційне ядро формованих ракетних з'єднань.

Одночасно із складу ВПС приймалися 18 інженерних полків і три управління дивізій, почалося вивчення можливих позиційних районів.

При будь-якому службовому перевантаженні Михайло Олександрович не змінював стиль своєї роботи. Рано вранці був на роботі, уважно читав (не переглядав!) телеграми, донесення, запити. Чітким почерком і вельми повно писалися резолюції і вказівки. Офіцер, що отримав документ, знав, що робити, кому і коли доповісти (повідомити). А закінчувався робочий день начальника Головного штабу частіше всього о 23—24 годині.

І який робочий день! Приймав начальників управлінь, відділів і служб, читав уважно документи, помилки убачав відразу, гойдав головою — треба поправити. Відповідав на безкінечні дзвінки телекомунікації, «кремльовки» і багатьох інших апаратів, підписував (вирішував) і відпускав, не затримуючи. Нерідко слідували виклики в Генеральний штаб, до головного і так без кінця, Ад'ютант регулював безкінечний потік, Михайло Олександрович нікому не відмовляв в прийомі. Звичайно, втомлювався за день, але працівники Головного штабу тих років добре пам'ятають, що і до результату дня він не помилявся, а головне — зберігав витримку і такт, лише більше палив. Пам'ятають і випадок із списком абонентів телефонної станції, він по-своєму показовий. Офіцер представив список начальникові Головного штабу для службового користування, але Михайло Олександрович і тут «поглянув», а потім порадив: краще приберіть із списку звання і номери відділів, а ось після прізвища обов'язково дайте ім'я і по батькові.

Головний штаб працював як відлагоджений механізм. Вирішувалися головні завдання: облаштування військ, переклад частин на нові штати, матеріально-технічне забезпечення, організація бойової підготовки та ін.

1960—1961 роки були поворотними у ряді областей діяльності Головного штабу. Затверджується ЦКП, особлива увага приділяється організації і розвитку зв'язку і військ зв'язку, розробці засобів бойового управління. Праця Михайла Олександровича була високо оцінена: 9 травня 1961 року йому надається звання генерал-полковник артилерії. У червні того ж року за виконання спеціального завдання він нагороджується орденом Леніна.

Зосередивши головні зусилля на становленні і розвитку РВСП, Никольський приділяв неослабну увагу військово-науковій роботі, розроблялися повчання, керівництво, бойові статути. Головний штаб регулярно проводив військово-наукові конференції, що дозволяло виробляти, а потім і впроваджувати передовий досвід в справі підтримки високої готовності частин. Під редакцією начальника Головного штабу видавався Інформаційний бюлетень РВСП. Офіцери військ, управлінь і служб центрального апарату ділилися передовим досвідом роботи, ставили на обговорення перспективні питання. Михайло Олександрович уважно стежив за якістю публікованих матеріалів, заохочував все прогресивне.

Дуже характерна для тих років і наступна обставина. І прибулий в РВСП новий головком К. С. Москаленко і начальник Головного штабу М. О. Никольський при всій колосальній службовій зайнятості знаходили час для вирішення нелегких тоді проблем відпочинку офіцерів і їх сімей. Вже в 1961 —1962 роках з їх допомогою було почато будівництво санаторію «Фрунзе» і піонертабору «Маяк» в Криму, пізніше вводяться пайки і грошова надбавка за дні бойового чергування.

У роботі Михайла Олександровича всі роки зберігалася якась особлива, а точніше — батьківська турбота про підготовку офіцерських кадрів. Він зумів відстояти в Генеральному штабі незвичне для керівництва Міністерства оборони назву першого нашого вищого училища (Ростовського) як командно-інженерного. РВСП, до речі, першими почали реформу вищої освіти. Михайло Олександрович вчився сам, і, дивлячись на нього, вчилися всі. Як важко не було, але він добився напрямку в Академію Генерального штабу полковника М. Р. Григор’єва, що став потім першим заступником головкому. Показово: за 10 років керівництва штабами Ракетних військ у нього проходили службу (у різні роки) п'ять ад'ютантів, і всіх він направив на навчання в академію, всі вони її закінчили і успішно працюють (або працювали) в Ракетних військах. Зберігаючи чоловічу вірність, йдуть вони 24 лютого до пам'ятника на кладовищі, а 13 листопада до сім'ї Михайла Олександровича. Яка людина, така і пам'ять!

У Михайла Олександровича воістину славна родина. Та і як же інакше, адже і сам він — зразковий сім'янин. Інтелігентна і сильна духом дружина Євгенія Миколаївна, до заміжжя вчителька м. Арзамаса. Вона і діти вміли створити міцний «тил», можливо тому у нього постійно був гарний настрій і колосальна працездатність. Навіть своїм зовнішнім виглядом він підкреслював властиві йому інтелігентність і внутрішню зібраність. Стрункий, підтягнутий і добре одягнений — такий був він завжди. Такі у нього і діти.

Син, Віктор Михайлович, після закінчення Ленінградського оптико-механічного інституту 40 років працює в оборонному НВО «Астрофізика», пройшовши там дорогу від інженера до керівника одного із структурних підрозділів.

Дочка, Тамара Михайлівна, кандидат медичних наук, пройшла багато робочих рівнів від лікаря-педіатра до заст. директора за якістю підприємства по виробництву біопрепаратів. Зростають, вчаться, працюють три онуки, три правнуки.

Сім'я свято зберігає пам'ять про Михайла Олександровича, зберігає дорогі всім фотографії, величезну кількість грамот на російській, українській, польській, чеській мовах, іменні дарунки і особливо ордени і медалі: два ордени Леніна, чотири ордени Червоного Прапора, два ордени Кутузова (1-го і 2-го ступенів), два ордени Вітчизняної війни 1 -го ступеня, два ордени Червоної Зірки, медалі «За оборону Ленінграда», «За узяття Берліна», «За звільнення Праги», «За Перемогу над Німеччиною», 11 ювілейних медалей СРСР, іноземні: «Чехословацький військовий хрест», Польський орден Грюнвальда, медаль «За Одер, Ніссу, Балтику», «За перемогу» і сім інших медалей Польщі і Чехословакії.

Воістину, життя гідне наслідування. І хто визначить, який же масштаб зробленого для Вітчизни генералом Михайлом Олександровичем Никольським! Захищав країну в двох війнах, кріпив обороноздатність її в післявоєнний період, віддавши цьому благородному служінню все своє життя.

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 308 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист