Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

ГГОЛОВНОКОМАНДУЮЧИЙ
Про першого головнокомандуючого
Ракетними військами стратегічного призначення
Героя Радянського Союзу
головного маршала артилерії
Митрофана Івановича Недєліна

Про М. І. Недєліна написано багато. У серії «Життя чудових людей» (а саме до цієї категорії людей відноситься маршал) в 1979 році вийшла книга В. Ф. Толубко «Недєлін». В даний час готується ще одна книга про воєначальника, в якій планується детально освітити в художній формі період діяльності М. І. Недєліна, пов'язаний із становленням і розвитком ракетної справи аж до його трагічної загибелі. Ще живі ветерани-ракетники, що близько знали і працювали з маршалом, вони вносять посильний вклад до підготовлюваного до друку матеріалу.

До даного нарису увійшли найбільш характерні епізоди життя і діяльності маршала. Вони доповнюються фрагментами з інших нарисів збірки, бо їх герої були близькими соратниками головнокомандуючого. Недєлінськая тема проходить крізь весь матеріал збірки, через біографії найбільш видних воєначальників Ракетних військ, що створювали разом з головнокомандуючим ракетний щит Батьківщини.

Митрофан Іванович Недєлін міг би стати видатним ученим, інженером або конструктором, а вибрав вибоїсту колію військового. Суворе дитинство і юність наклали відбиток на його характер, який немов спеціально виковувався для важкої військової справи.

У 1936 році, будучи командиром артилерійського дивізіону, М. Недєлін брав участь у випробуванні артилерійської зброї, боєприпасів і засобів управління. На випробувальний полігон прибули заступник народного комісара оборони по озброєнню М. Н. Тухачевський і начальник артилерії Червоної Армії Н. М. Роговськой. Вони були приємно здивовані глибокими пізнаннями Недєліна, знанням ним технічних тонкощів артилерійської справи, чіткістю і аргументованістю відповідей на поставлені питання. Відмітили, що Митрофан Іванович має блискучі здібності до того, аби стати непоганим конструктором-інженером. Але доля розпорядилася інакше.

В кінці 1937 року Недєлін добровольцем виїхав до республіканської Іспанії. За рік до виїзду вивчив іспанську мову, особливості і традиції іспанського народу, його культури. Спочатку Недєліна призначають радником начальника артилерії Мадридської армії, потім радником заступника прем'єр-міністра по озброєнню. Митрофан Іванович об'їхав артилерійські частини і підрозділи республіканської армії, вивчив їх боєздатність, познайомився з багатьма командирами. Його відразу полюбили за професіоналізм, мужність, холоднокровність і чарівність. Вже через два місяці про Недєліна ходили легенди. Одного дня на прохання начальника артилерії Мадридської армії Недєлін прибув на одну з найнебезпечніших ділянок фронту, де артилерія франкістів систематично наносила республіканцям велику утрату. Ознайомившись з обстановкою, він виявив, що вихідні дані для стрілянини визначені невірно. Вніс корективи і узяв на себе управління вогнем. Протягом півгодини батарея противника була пригнічена. Це справило сильне враження. Темпераментні іспанці почали гойдати Недєліна і ледве не задушили його в своїх обіймах. Йому подарували планшетку з картою, бінокль, пістолет і годинник. По всіх лініях зв'язку пішли доповіді про успіх. Недєліна називали дивом артилерії Росії.

Серйозним випробуванням для Недєліна стала Велика Вітчизняна війна. На її фронтах дослідний артилерист уміло командував винищувально-протитанковою артилерійською бригадою, артилерією ряду армій, а з липня 1943 року і до кінця війни — артилерією ряду фронтів. Артиллерісти-недєлінці діяли блискуче, нестандартний, згідно продуманому в усіх відношеннях задуму свого командувача. Найяскравіше полководницький талант Митрофана Івановича виявився в битвах при звільненні Будапешта. Заслуги М. І. Недєліна у виключно важкій обстановці, коли для порятунку оточеного угрупування ворог зробив контрудар з використанням декількох сотень танків, були очевидні. Проте полководницька зірка Недєліна могла безславно закотитися — Берія умисне звинуватив керівництво фронту, включаючи М. І. Недєліна, в невиправдано великих втратах в битві під Будапештом. Але завдяки твердій позиції А. М. Василевського, Н. Н. Воронова, Ф. І. Толбухина і С. М. Штеменко, які довели І. В. Сталіну неспроможність звинувачень і дали блискучу оцінку діям командувача артилерією фронту, М. І. Недєлін був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Після війни М. І. Недєлін активно працював над питаннями подальшого розвитку артилерії. І в мирний час йому доводилося не раз проявляти велику цивільну мужність. По спогадах А. М. Василевського і Н. А. Булганіна, в кінці однієї з нарад в Кремлі, де також був присутній М. І. Недєлін, перш ніж попрощатися, Сталін звернувся до всіх з питанням: «Що робитимемо з маршалом артилерії Яковлєвим, генерал-полковником Волкотрубенко та іншими, які призналися в антидержавній діяльності?» Настала гробова тиша. І коли вже здавалося, що доля обвинувачених остаточно вирішена, до Сталіна звернувся М. І. Недєлін і привів переконливі аргументи в захист Яковлєва та інших товаришів, що проходили у сфабрикованій справі з Берією, пов'язаній з розробкою зенітної гармати. Митрофан Іванович прекрасно розумів, що піддає себе великому ризику, даючи відсіч наклепницьким звинуваченням Берії. Але ризикував він недаремно. Обвинувачених все ж засудили на різні терміни, але не як ворогів народу, а як керівників, що допустили серйозні службові помилки. Після смерті Сталіна вони були реабілітовані.

На початку 50-х років у відповідь на атомний шантаж США Радянський Союз був вимушений найрішучішим чином мобілізувати всі свої сили і ресурси на розробку ракетно-ядерної зброї, на створення надійних засобів доставки атомних боєприпасів, що є на той час. М. І. Недєліну доручили координувати розробку і впровадження цих засобів в Озброєних Силах. Належало вирішувати важливу і великомасштабну проблему оборони нашої країни. На чолі серйозної справи був заслужено поставлений компетентний, принциповий і талановитий керівник, що володів високою ерудицією і чудовими діловими якостями. М. І. Недєлін брав активну участь у визначенні перспектив розвитку ракетно-ядерної справи, представляв доповіді в Міністерство оборони і Держплан, допомагав конструкторам, формував науково-технічні органи і військові колективи. Сталін особисто контролював вирішення цих завдань і кожного кварталу заслуховував доповіді Н. Н. Воронова, М. І. Недєліна, С. П. Корольова, І. В. Курчатова та інших фахівців про хід робіт. Особливою глибиною відрізнялися доповіді М. І. Недєліна. По спогадах А. М. Василевського, Сталін не раз ставив в приклад Митрофана Івановича: «...після доповідей Недєліна менше всього виникає питань, оскільки він обґрунтовує і зв'язав проблеми з усіх боків, з конкретними пропозиціями — кому і коли виконати з врахуванням наявних можливостей».

Ракетному проекту віддавався пріоритет, його тримали на особливому контролі, внаслідок чого справа спочатку йшла вельми успішно. Проте надалі без труднощів все ж не обходилося. Ускладнилися розробки ракетних комплексів, важко було з розширенням існуючих ракетних організацій, не говорячи вже про створення нових. Було проблематичним збільшення чисельності Штабу реактивних частин, що мав в штаті всього 26 чоловік (їх жартома називали «26 бакинських комісарів»).

Генеральний штаб і Тил Озброєних Сил не вникали в суть ракетної справи. Від них важко було чекати всесторонньої допомоги для організації бойової діяльності ракетних частин. Недєлін переконував ці високі організації, проводив конференції, учення, покази техніки, а також писав доповіді з обґрунтуванням потреб ракетних частин і підрозділів. Не знаходячи взаєморозуміння, він звертався безпосередньо в уряд і ЦК КПРС, що викликало незадоволення у керівництва Міністерства оборони. Йому загрожували неприємності, аж до зняття з посади, але він не відступав.

Безумовно, в своїх починаннях М. І. Недєлін був не самотній, його підтримували відомі діячі в наукових і військових кругах. Це Маршали Радянського Союзу Г. К. Жуков, А. М. Василевський, Л. А. Говоров, К. К. Рокоссовський, вчені М. В Келдиш, А. А. Благонравов, С. П. Корольов та інші. Розуміючи необхідність вирішення важливих оборонних питань, вони звернулися по тій, що склалася тоді традиції до Першого секретаря ЦК КПРС М. С. Хрущова. Спочатку він віднісся до створення ракетного озброєння з прохолодою, але потім був вимушений погодитися з аргументами учених і воєначальників.

У своїй роботі при реалізації ракетного проекту М. І. Недєлін спирався на своїх найближчих помічників і провідних командирів ракетних частин та з'єднань. Планерування і координація всього проекту спочатку здійснювалися Штабом реактивних частин, а згодом Головним штабом РВСН, де однодумцями головнокомандуючого були В. Ф. Толубко, М. А. Никольський, П. А. Дегтярев, В. П. Морозов, І. В. Плошкин, А. Н. Назаров, А. Я. Попов, А. Ф. Пануєв, П. П. Пузик, Г. К. Риженков, Ю. К. Мякота, С. А. Стариков, В. П. Алексєєв, Ф. Ф. Савченко, В.І.Фаготов, В Н. Соловйов, В.Г. Дмітрієвський, І. І. Ляшенко, Е. І. Зимин, Г. І. Ільїн, А. І. Голубев, Д. А. Голубев. Розробку ракетно-ядерної зброї очолювали: А. І. Соколов, А. І. Семенов, А. Г. Мрикин, Л. М. Гайдуков, Н. Н. Кузнєцов, Н. Н. Юришев, Н. Н. Смирницький, В А. Болятко, Н. В. Єгоров, А. Осин, Н. Білобородоє, А. Сандриков. Підготовку частин і з'єднань вели командири-фронтовики: А. Ф. Тверецький, В. Н. Іванов, М. Р. Григор’єв, Ф. П. Тонких, К.В. Герчик, Є. В. Бойчук, Л.С. Гарбуз, А. К. Дідик, І. Ф. Діброва, П. В. Колєсніков. Фахівців-ракетників готувала військова академія, очолювана Г.В.Полуектовим, Г. Ф. Одінцовим, військові училища під керівництвом І. М. Пирського, А. Н. Арефьєва. Випробування ракетних комплексів вели на полігонах, начальниками яких були В.І. Вознюк, А. І. Нестеренко.

До середини 50-х років наша країна мала в своєму розпорядженні ракети середньої дальності Р-1, Р-2, Р-5, Р-5М, які мали обмежений радіус дії. С. П. Корольов за підтримки М. І. Недєліна взявся за розробку сміливого і досить незвичайного проекту міжконтинентальної ракети. Такий проект був створений. Проте в нього не повірили деякі великі вчені і ті, хто відпускав засоби для реалізації проекту. Можна зрозуміти цих людей. Скачки в науці і техніці украй рідкі, а тому новий проект ракети з дальністю польоту до 8—12 тис. км. здавався фантастикою. Адже найостаннішим досягненням в ракетобудуванні країни в цей час була ракета з дальністю 1200 км. Як розрубати цей гордіїв вузол? М. І. Недєлін і С. П. Корольов розробили комплексний план, підключивши до нього видних вчених, державних і військових діячів. На засіданні Ради Міністрів і Ради Оборони вони змогли переконати багато в реальності проекту. Кошти були виділені, і проект став втілюватися в життя.

Для випробування нової ракети Р-7 і подальших МКР був потрібний новий полігон, і на М. І. Недєліна лягла відповідальність за його створення. Тепер це всесвітньо відомий космодром Байконур. Митрофан Іванович вклав в нього весь свій досвід, талант, душу. Будівництво почалося в 1955 році. Введення основних об'єктів полігону протягом двох років і трьох місяців стало можливим завдяки блискучим організаторським здібностям М. І. Недєліна, його цілеспрямованості. 15 травня 1957 року на полігоні почалися льотно-конструкторські випробування ракети Р-7, а вже 21 серпня був вироблений її успішний пуск.

На основі досвіду перших успішних пусків ракети Р-7 М. І. Недєлін продовжував роботу над проблемами завтрашнього дня, створюючи структуру ракетних частин, нагромаджуючи матеріал про організацію їх бойової підготовки, експлуатацію озброєння і техніки, намітивши перспективи розвитку ракетно-ядерної зброї.

Реалізація ракетних програм не проходила гладко, але жодні перешкоди не змогли зупинити працю в тісному контакті С. П. Корольова и М. І. Недєліна. При скруті вони незрідка зверталися один до одного. Не обходилося без суперечок.

Взаємодопомога, доброзичливість у результаті переросли в міцну дружбу, що сприяло успіху в роботі. Разом із спільністю переконань їх зближували відданість справі і цілеспрямованість. Працювали обоє на межі людських можливостей.

До кінця 1959 року назріли зміни в організаційній структурі Озброєних Сил. Виникло питання — по якому напряму, у складі якого вигляду Озброєних Сил розвивати ракетно-ядерну зброю. Із цього приводу було багато різних думок. Всесторонньо вивчивши питання спільно з Штабом реактивних частин, М. І. Недєлін прийшов до виводу про створення самостійного вигляду Озброєних Сил — Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП) і переконав в цьому Раду Оборони і Уряд.

Пропонуючи затвердити головкомом РВСП М. І. Недєліна, М. С. Хрущов дав йому наступну характеристику: «Митрофан Іванович по своїй підготовленості і характеру дуже личить саме для головкому РВСП. Це ідеальний керівник для нового, вельми специфічного вигляду зброї. Його широкий світогляд, різносторонній досвід і державний підхід до вирішення великомасштабних проблем допоможуть швидше створити ракетно-ядерний щит Батьківщини. Це видатний воєначальник, і ми віримо в його здібності».

Першим ракетним з'єднанням, розташованим на відомому тепер полігоні Плесецк, яке заступило на бойове чергування, командував генерал-майор М. Г. Григор’єв. Прибувшим туди з інспекторською перевіркою міністрові оборони Р. Я. Маліновському и М. І. Неделіну показали методику підготовки ракети до пуску на бойовому стартовому комплексі полковника Г. К. Міхєєва, а також пускові установки, що будуються та інші об'єкти. Воєначальники уважно вивчили досвід з'єднання, надали допомогу в будівництві житла і залишилися задоволені бойовою готовністю, дисципліною і організованістю, як особового складу бойових розрахунків, так і будівельників. Мабуть, як ніхто інший М. І. Недєлін виразно усвідомлював, що РВСП далеко не повною мірою були готові до виконання поставлених перед ними завдань. Це викликало необхідність проведення низки невідкладних заходів щодо досягнення якісно нового рівня бойової готовності військ. Так для підвищення точності ракети Р-7 потрібно було ввести систему радіоуправління. Це завдання було покладене на КБ С. П. Корольова. Але встановлені терміни пройшли, а справа не рухалася. До певної міри С. П. Корольов, зайнятий питаннями освоєння космосу, ослабив інтерес до доопрацювання міжконтинентальної ракети.

Аби змусити його виконати поставлене завдання, М. І.Недєлін по домовленості з секретарем ЦК КПРС Д. Ф. Устіновим запросив в Плесецк заінтересованих керівників, у тому числі і С.П. Королева. Військові фахівці на місці показали, як негативно впливає на точність польоту ракети недосконалість системи управління. Корольов, що не завжди сприймав критику, «вибухнув».

- Митрофан Іванович, ти навіщо зібрав тут зайнятих людей? Я що, не знаю всього цього? Твої молодики мене виховують як школяра.

Багато ще було взаємних докорів і звинувачень в адресу один одного, але нарешті Д. Ф. Устінов зупинив сперечальників:

- Сергій Павлович! Все ж я думаю, що недаремно ми тут зібралися. Тепер багато що стало зрозумілим. Скажи нам, коли ж буде виконано вирішення про введення системи радіоуправління?
- Думаю, що за 4—5 місяців КБ впорається з цим завданням, якщо, звичайно, Недєлін не відволікатиме нас від справи.

С. П. Корольов слова додержав. Більш того, система управління була доопрацьована і введена в дію через три місяці.

Бойова МКР Р-7А, що стоїть на озброєнні РВСП, володіла одним істотним недоліком — для підтримки безперервної готовності ракет на бойовому чергуванні було потрібне постійне підживлення рідким киснем, що було економічно невигідне. Із-за випару низькокиплячого окислювача виникли проблеми його доставки і зберігання. У КБ Корольова закінчувалася розробка іншої МКР Р-9 з вищими бойовими якостями, але в ній використовувалися ті ж компоненти палива, що і в ракеті Р-7А. М. І. Недєлін розумів необхідність створення ракет з більш відповідними компонентами палива, за розробку яких могли б взятися нові конструкторські бюро. Для вирішення цього надзвичайно важливого питання необхідно було зустрітися з М. С. Хрущовим. Після довгих і наполегливих прохань Недєліна така зустріч відбулася. В результаті було вирішено створити нове КБ (головний конструктор М. К. Янгель). Воно повинне було почати розробку нової бойової МКР з ефективнішими бойовими і експлуатаційними якостями і на висококиплячих компонентах палива.

Як тільки С. П. Корольов дізнався про створення нового КБ і про те, що доведеться поділитися частиною фахівців, він приїхав к М. І. Недєліну.

- Митрофан Іванович! Як ти міг без моєї згоди відібрати мого заступника і стільки важливих фахівців? Ти ж оголяєш створений з такою працею хороший колектив КБ.

- Це вірно. Колектив у тебе прекрасний, і в цьому твоя заслуга. Але, любий Сергію Павловичу, ти ж зрозумій складність міжнародного стану. Час воліє поспішати. У нас є водневі боєприпаси, але немає ще хороших носіїв. Для того, аби їх отримати, країні необхідно мати декілька ракетних КБ. А де взяти фахівців? У США? Або ще де-небудь? Підкажи! Краще у тебе. А що стосується того, що я беру кращих, то я повністю покладаюся на тебе у підборі фахівців для нового КБ.

- Ну що ж, спасибі, якщо це так. Вибач мене за «вибух». Я дуже втомився, погано сплю. Ось і почав зриватися, говорити друзям зухвалості.

Характеризуючи діяльність М. І. Недєліна в ту пору, С. П. Корольов через роки писав: «Успіхам нашої нелегкої роботи сприяла активна і плідна допомога Недєліна. Вважаю великим успіхом, що в період розробки і реалізації грандіозного проекту перших балістичних ракет разом зі мною знаходився ерудований в усіх відношеннях, розумний воєначальник, що розуміє тонкощі науки і техніки».

Корольов дав М. І. Недєліну дивно точну характеристику, не пояснивши, правда, що в основі ерудиції маршала — безперервна самоосвіта. Будь-яку вільну хвилину Митрофан Іванович використовував для читання. І не просто для читання. За змістом позначок, залишених на полях прочитаних ним книг з обширної бібліотеки, яка налічує 10 тисяч томів, можна побачити відношення Недєліна до прочитаного. Неослабну увагу приділяв М. І. Недєлін формуванню ракетних частин, особисто займався підбором і розставлянням керівних кадрів, постійно стежив за підготовкою офіцерів-фахівців для ракетних частин і бригад. Він глибоко поважав тих людей, які виконують свій службовий обов'язок не за страх, а за совість. В зв'язку з цим доречно привести ряд прикладів.

У технічному училищі Камишинському проходив випуск офіцерів. Приїхала комісія, якій доручили провести випуск і перевірити дисципліну в училищі. Було багато скарг на суворість начальника училища полковника А. Н. Ареф’єва. Випуск пройшов нормально, але комісія вгледіла, що командування училища замість належного виховання надмірно захоплюється покараннями і навіть арештами військовослужбовців. Комісія зробила висновок про доцільність зняття начальника училища і начальника політвідділу. Дізнавшись про це, М. І. Недєлін з групою офіцерів Штабу реактивних частин прибув в училище. Він був противником поспішності при знятті офіцерів з посад і робив це лише тоді, коли особисто переконувався в такій необхідності. З'ясувалося, що за два роки в училищі господарським способом побудували казарму, учбовий корпус і заклали два житлових будинки. В училищі панували порядок і чистота, курсанти доглянуті, харчування нормальне. М. І. Недєлін переконався в неспроможності висновків комісії, оголосив вдячність командуванню за велику роботу по облаштуванню училища і хороший порядок. Так зважено і продумано, з великою обережністю, особливо тоді, коли йшлося про долю людей, поступав М. І. Недєлін і в інших ситуаціях. Він швидко входив в контакт з людьми, виховував підлеглих з великим тактом, ненав'язливо, без гучних фраз і повчань. У нього було вражаюче чуття на талановитих людей. Митрофан Іванович постійно знаходив їх в армійському середовищі і надавав їм усіляку підтримку. Як правило, кожному з них він надавав суворі випробування.

Генерал-лейтенант у відставці А. С. Калашников згадує: «Моя перша зустріч з Митрофаном Івановичем сталася влітку 1950 років на стендових випробуваннях. Необхідно було доповісти маршалові, які параметри двигуна і ракети будуть визначені в результаті випробувань. Після вистави Недєлін запитав мене про попередню службу, уважно вислухав, а потім влаштував мені формений іспит. В результаті незабаром я був направлений на полігон як провідний випробувач».

У той час нова ракетна зброя нерідко зустрічалася в багнети, особливо з боку завзятих чиновників, які вимагали усіляких обґрунтувань, оголошуючи смертним гріхом будь-які відхилення від загальноприйнятих стандартів. Недєлін вимагав від ракетників зосередженої праці, інколи з ризиком, пошуку і творчих, властивих ракетній зброї підходів. Традиційний армійський шаблон абсолютно тут не личив. Особливо було важко, коли допускалися помилки. І якщо траплялося подібне, піднімалася поголовна критика. Треба було мати не лише міцні нерви, але і мужність, аби все це витримати, довести правоту, виступаючи проти думок високопоставлених авторитетів. Проте Недєлін зі своїм колективом однодумців не впадав в смуток. У боротьбі з чиновниками він сміливо добивався вирішення виниклих проблем.

Митрофан Іванович не встиг зробити багато чого із задуманого. 24 жовтня 1960 року на космодромі Байконур при випробуванні нової ракети Р-16 (головний конструктор М. К. Янгель) за 30 хвилин до пуску ракети стався несанкціонований запуск її другого рівня. Ракета вибухнула, в результаті М. І. Недєлін і багато військових випробувачів та фахівців промисловості загинули. Поховали першого головнокомандуючого РВСП у Москві біля Кремльовської стіни.

На засіданні держкомісії по аналізу катастрофи її голова Л. І. Брежнєв сказав, що винні в цій трагедії вже покарані і комісія визнала можливим нікого до відповідальності не залучати. Про причини катастрофи до цих пір існують різні думки. Проте вже тоді було ясно, що до пуску ракети не були виявлені дефекти в процесі попередніх випробувань систем ракети. Думка про те, що М. І. Недєлін прийняв рішення про продовження випробувань на несправній ракеті, не витримує критики. Чи міг дослідний, обережний, технічно грамотний маршал один прийняти рішення з настільки важливого питання? Звичайно ж, немає. Держкомісія в цілому, а серед її членів багато брали участь раніше в успішних запусках ракет Р-12 і Р-14 (головний конструктор М. К. Янгель) випробувачі, виявилася в полоні ілюзорних переконань в безпеці підготовки і пуску ракети Р-16, яка відрізнялася від цих ракет лише наявністю другого рівня. Але все вийшло інакше, і це ще раз довело, що в ракетній справі дрібниць не буває.

М. І. Недєлін — людина нелегкої, трагічної, але в той же час світлої долі. Він вніс величезний вклад до справи створення РВСП як основного засобу запобігання ядерній війні. У пам'яті тих, що всіх знали маршала він залишився людиною енциклопедично утвореним, великої культури, інтелігентності і скромності, вимогливим і справедливим, талановитим організатором, героєм сміливим і розсудливим, бунтівним і нескореним, людиною виняткових душевних якостей, що створила базу для оборонного ракетно-ядерного щита Батьківщини, врятувала людство від ядерної катастрофи.

Митрофан Іванович став символом мужності, доблесті, героїзму і високої відповідальності при виконанні службового і військового боргу. Він є яскравим прикладом для наслідування сьогоднішнім і майбутнім поколінням, людям не лише у військовій формі. Працювати з ним було приємно і повчально, але не просто. Сам він працював з повною віддачею сил, того ж вимагав і від інших. Він уміло створював в колективах атмосферу творчості, діловитості і відповідальності, вимагав, аби підлеглі поставлені завдання вирішували комплексно, активно, цілеспрямовано. Його девіз: «Сьогодні працювати краще, ніж вчора, постійно добиватися добрих результатів. Щодня підніматися ще вище, якісно вирішувати поставлені завдання з мінімальними витратами».

М. І. Недєлін — легендарний керівник, його ім'я залишиться вічно в героїчному літописі нашої Вітчизни. Для увічнення пам'яті Героя Радянського Союзу головного маршала артилерії М. І. Недєліна Ростовському вищому військовому командно-інженерному училищу привласнено його ім'я, споруджений пам'ятник на його батьківщині; у містах Москві, Ленінград, Вороніж, Одінцово вулиці названі його ім'ям, встановлені меморіальні дошки на будівлі Військової академії ім. Ф. Е. Дзержинського, середньої школи № 9 м. Одінцово (вона носить його ім'я).

Пройшло багато років. Найбільші досягнення нашої країни в області ракетно-ядерної і космічної техніки, безумовно, ґрунтуються на міцному фундаменті, закладеному представниками славної когорти творців грізної зброї, серед яких гідне місце належить Митрофану Івановичу Недєліну. Подальші покоління наших людей вічно славитимуть працю тих, хто присвячує жар свого серця, свій розум і майстерність великій справі боротьби за вищі народні ідеали.

9 листопада 1992 року в день 90-ліття з дня народження М. І. Недєліна біля Кремльовської стіни, де похований прославлений воєначальник, зібралися його родичі, бойові друзі, товариші по службі, керівники Ракетних військ стратегічного призначення. Вклонитися маршалові прийшли генерали армії В. Л. Говоров, Ю. А. Яшин, генерал-полковники С. Р. Кочемасов, Г. Н. Маліновський, К. В. Герчик, В. С. Недєлін, генерал-лейтенанти Є. А. Євстігнєєв, Г. Я. Лисак, П. П. Пузик та інші ветерани.

Яскраві квіти лягли до могили першого головнокомандуючого. Були короткі, але ємнісні слова пам'яті, вірші, присвячені славним справам маршала, які схвильовано прочитав їх автор, — ветеран війни і Ракетних військ полковник у відставці Г .К. Риженков:

Метеорит живет мгновенье,
Но вспышкой дерзкой в синеве,
Своим ликующим движеньем, След оставляет на земле.

Твой ярок путь, главком Неделин,
Чтоб мирным был всегда рассвет,
Всего себя отдал ты цели, И этим нам оставил след...

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 297 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист